Nowogródzka Brygada Kawalerii - - związek operacyjny Wojska Polskiego podczas Wojny Obronnej 1939.
W okresie międzywojennym stacjonowała w Baranowiczach. Zmobilizowana 23 marca 1939 pod dowództwem płk. Władysława Andersa w wyniku tak zwanej mobilizacji alarmowej i wraz z 20 Dywizją Piechoty przetransportowana w rejon Sierpca i Płocka. Weszła w skład Armii Modlin. 8 sierpnia Brygadę postawiono w stan alarmu i skierowano nad granicę Prus Wschodnich w rejon Lidzbarka, gdzie jej zadaniem była osłona zachodniego skrzydła Armii.
Po wybuchu wojny brygada wzięła udział w bitwie granicznej, a następnie wykonała odwrót na południe by wziąć udział w Bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. W jej wyniku część sił brygady została rozbita, lecz reszcie udało się przebić przez pierścień wojsk niemieckich. Następnie jej resztki weszły w skład Zbiorczej Brygady Kawalerii.

Skład i dyslokacja przed mobilizacją w 1939 roku

Dowództwo

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.