Nowe ruchy religijne - zbiorowa nazwa związków wyznaniowych, które powstały najczęściej w XX w. (większość po II wojnie światowej). Wszystkie one propagują jakiś religijny lub filozoficzny światopogląd oraz dysponują środkami, które, podobnie jak starsze religie, pozwalają osiągnąć pewne wyższe cele i dają odpowiedź na fundamentalne pytania. Niektóre z nowych ruchów religijnych z uwagi na ich destrukcyjny wpływ na członków nazywane są sektami. Inne zaś z uwagi na przyjmowane "wartości" jak np. satanizm moga być niebezpieczne także dla osób nie będących ich członkami.
Ruchy te mają od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów wyznawców bądź sympatyków. Podstawą klasyfikacji nowych ruchów religijnych jest to, do jakich istniejących religii nawiązują w swoich doktrynach.
Podział nowych ruchów religijnych (wg E.Barker) i przykładowe ruchy:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.