Novalis - pseudonim, pod którym znany jest niemiecki poeta, prozaik i mistyczno-religijny filozof - jeden z najbardziej znaczących przedstawicieli okresu wczesnego romantyzmu, określany nawet mianem jednego z twórców tego kierunku. Twórca wielu znanych wierszy, powieści i pism filozoficznych.
Za właściwe imiona i nazwisko podaje się najczęściej Georg Friedrich Philipp, baron von Hardenberg lub Friedrich Leopold, baron von Hardenberg, urodzony 2 maja 1772 w majątku rodowym Oberwiederstedt, niedaleko Hettstedt w Saksonii - zmarł przedwcześnie w wieku 29 lat na gruźlicę 25 marca 1801 w Weißenfels.
Syn dyrektora saliny (warzelni soli), pochodził z głęboko religijnej, protestanckiej rodziny. W wieku 10 lat oddany do szkoły religijnej z której szybko jednak odszedł, nie mogąc dostosować się do panujących tam rygorów. W młodym wieku, jeszcze przed studiami, za sprawą swojego wuja zetknął się z kulturą francuską i ideami racjonalizmu. W latach 1790-1791 studiował prawo na uniwersytecie w Jenie (gdzie poznał Schillera), a ukończył studia prawnicze z wynikiem celującym w Wittenberdze w 1793. W międzyczasie studiował także w Lipsku. Oprócz prawa studiował w tym czasie filozofię i nauki przyrodnicze (Naturwissenschaft). Po studiach rozpoczął pracę zawodową jako urzędnik w kopalni i warzelni soli w Weissenfels, gdzie w międzyczasie przeniósł się jego ojciec. Pracował tam z przerwą na kolejne studia aż do pogorszenia stanu zdrowia w 1800 r. W marcu 1795 zaręczył się bez wiedzy rodziców z miłością swojego życia - trzynastoletnią Sophie von Kühn, która zmarła w marcu 1797. Pod koniec 1797 rozpoczął studia (mineralogia) w Freiberger Bergakademie (akademia górnicza). Również drugie zaręczyny 1798 z Julie von Charpentier nie doprowadziły do małżeństwa.
niektóre dzieła:
  • Fragmenten - zbiór pism filozoficznych
  • Die Lehrlinge zu Sais - fragmenty powieści
  • Die Christenheit oder Europa - rozprawa filozoficzna gloryfikująca średniowiecze, katolicyzm i monarchię
  • Geistliche Lieder
  • Hymnen an die Nacht (Hymny do nocy) - zbiór poezji
  • Heinrich von Ofterdingen - fragmenty powieści
  • Pieśni duchowne - zbiór wierszy religijnych
Do dziś cytowane jest wiele aforyzmów jego autorstwa.
Niektóre teksty są dostępne w: http://gutenberg.spiegel.de/autoren/Druckversion_novalis.htm
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.