Normandia (fr. Normandie) - kraina historyczna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Powierzchnia nizinna, w części zachodniej Wzgórza Normandzkie (do 417 m n.p.m.). Na wschodzie powierzchnia równinna przecięta doliną Sekwany. Normandia została w 1956 roku podzielona na 2 regiony administracyjne: Normandia Dolna (Basse-Normandie) i Normandia Górna (Haute-Normandie). Obydwa regiony, które składają się na Normandię mają łączną powierzchnie 29,9 tys. km², a liczba ludności wynosi 3,2 mln.
Najważniejsze miasta :
  • Rouen - historyczna stolica, 385 tys. mieszkańców
  • Hawr 247 tys. mieszkańców
  • Caen 200 tys. mieszkańców
  • Cherbourg 90 tys. mieszkańców
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.