Nil Biały (arab. Bahr al-Abjad) - rzeka w Afryce, jedno z dwóch głównych ramion Nilu, które wraz z Nilem Błęktinym łączy się w okolicach Chartumu.
Niektórzy za Nil Biały uważają już Kagerę - źródłowy odcinek Nilu. Inni jednak za jego początek uznają ciek wypływający z Jeziora Wiktorii, a który nosi nazwę Nil Wiktorii (Victoria Nile). Płynie dalej na północ przez terytorium Ugandy, wpada do Jeziora Kyoga. Dalej na zachód aż do Jeziora Alberta, z którego wypływa już jako Nil Alberta (Albert Nile). Płynie znowu w kierunki północnym do miejscowości Nimule na granicy z Sudanem - od tego miejsca nosi nazwę Nil Górski (Bahr al-Dżabal). Przepływając przez bagniste tereny Sudanu, dociera w końcu do Chartumu, gdzie łączy się z Nilem Błękitnym, tworząc Nil. Długość Nilu Białego począwszy od Jeziora Wiktorii do Chartumu wynosi około 3700 km.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.