Ta strona dotyczy afrykańskiej rzeki Nil. Istnieją również inne znaczenia.
Nil - jedna z najdłuższych rzek na Ziemi, we wschodniej Afryce. Za źródłową rzekę Nilu przyjmuje się Kagerę wypływającą z Burundi. Rzeka ta wpływa do Jeziora Wiktorii.
Z tego jeziora wypływa rzeka nazywana Nilem Wiktorii, przepływa przez jeziora Kioga i następnie wpływa do Jeziora Alberta. Z tego jeziora wypływa Nil Alberta, od ujścia do niego rzeki Aswa nazywany Nilem Górskim. Po przyjęciu kolejnego dopływu Bahr Al-Ghazal płynie jako Nil Biały. W Chartumie wpływa do niego Nil Błękitny i od tego momentu nosi nazwę Nilu.
Na Nilu zbudowano tamę w Asuanie, tworząc sztuczny zbiornik Nasera, gdyż uznano, że tak będzie wygodniej. Niestety, nie jest to prawda, ponieważ zbiornik został zamulony, gdyż Nil nie wylewa, a cały żyzny muł został w zbiorniku. Teraz trzeba pomyśleć, co zrobić, by oczyścić zbiornik.
 
Nil -
Nil -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.