Nikola_Pašić -
Nikola Pašić, serb. Никола Пашић (urodzony 18 lub 19 grudnia 1845 w Zaječarze - zmarł 10 grudnia 1926 w Belgradzie) polityk serbski, współtwórca Królestwa Jugosławii, kilkakrotnie piastował stanowisko premiera Serbii (aż do roku 1918).
1 grudnia 1918 roku po podpisaniu paktu z słowiańskimi sąsiadami Serbii doprowadził do powstania Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (Królestwo SHS).
Pašić reprezentował Królestwo SHS na pokojowej konferencji wersalskiej w 1919 roku. Polityk Pašicia nakierowana była na stworzenie słowiańskiego państwa w południowo-wschodniej Europie z dominującą rolą narodu serbskiego.
W latach 1921-1925 premier Królewstwa SHS.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.