Nikobary, złożony z 19 wysp, wydłużony południkowo archipelag należący do Indii. Znajduje się on na Oceanie Indyjskim, między Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Od Andamanów oddziela je Kanał Dziesiątego Stopnia. Razem z nimi tworzy jedno terytorium Związek Andamanów i Nikobarów.
Łączna powierzchnia: 1,6 tys. km².
Główne wyspy:
  • Nikobar Wielki
  • Nikobar Mały
  • Kar Nikobar
  • Katczal
Na Nikobarach panuje klimat równikowy, wybitnie wilgotny. Uprawy kokosów, trzciny cukrowej, owoców cytrusowych, ananasów i ryżu. Nikobary wraz z położonymi dalej na północ Andamanami wchodzą skład podwodnego łańcucha górskiego wypiętrzonego w czasie fałdowania alpejskiego. 26 grudnia 2004 potężne tsunami wywołane trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richera poważnie zniszczyło archipelag.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.