Nidzica - miasto (15 tys. mieszk.) w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim położone nad rzeką Nidą (górny bieg Wkry).

Historia

Prawa miejskie (pod nazwą Nibork) od 1381 roku. Podczas wojny trzynastoletniej (1454-66) opanowana przez wojska Związku Pruskiego, pozostała jednak w granicach zakonu krzyżackiego. W 1525 r. miasto przyjęło protestantyzm, w 1657 przeszło pod władanie Brandenburgii, a w 1701 roku stało się częścią Królestwa Prus. Zamieszkane było w większości przez polskojęzycznych Mazurów. W 1752 r. ustanowiono tu siedzibę powiatu. W XVIII wieku funkcjonowała tu polska szkoła znana z wysokiego poziomu nauczania. W XIX wieku nastapił znaczny rozwój przemysłu ceramicznego i papierniczego. W 1920 roku duża część mieszkańców wypowiedziała się za przynależnością do państwa polskiego, Nibork pozostał jednak w Niemczech. Ze względu na bliskość granicy podupadł. Podczas działań wojennych w 1945 roku zniszczony w ok. 80%. Z trudem odbudowany. 1946 na fali działań polonizacyjnych nazwę miasto zmieniono na Nidzicę.

Zabytki

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.