New Horizons (ang. Nowe Horyzonty) - przyszła bezzałogową sonda kosmiczna budowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Celem jej jest zbadanie najdalszej planety Układu Słonecznego - Putona, jego księżyca Charona oraz Pasa Kuipera. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę planety, lecz przeleci obok niej w bezpiecznej odległości. Misja będzie miała za zadanie sporządzić dokładne mapy Plutona i jego księżyca, określić skład ich powierzchni oraz zbadać atmosferę obu obiektów.
Dane lotu Dane sondy Zasilanie: sonda zostanie wyposażona w generator izotopowy o mocy 228 W. Podobne układy zostały wcześniej użyte w misjach Galileo oraz Cassini.
Linki zewnętrzne - UWAGA: wszystkie strony w języku angielskim
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.