Nowe Delhi, miasto, które jest obecną stolicą Indii. Znajduje się ono w Dehli - jednostce administracyjnej nazywanej national capital territory. Nowe Dehli nie stanowi wydzielonego miasta lecz łączy się z otaczającymi miastami i dzielnicami miast.
Liczba mieszkańców: 312,3 tys. (2004)
W Nowym Dehli mieści się siedziba rządu Indii i placówek dyplomatycznych.
W starożytności starsza część miasta znana było pod nazwą Indraprastha. W I tysiącleciu p.n.e. miasto było stolicą państwa Pandawów. W XII wieku Dehli opanowali najeźdźcy muzułmańscy i od 1206 roku było stolicą odrębnego sułtanatu delhijskiego. Od XIV wieku Dehli zostało zajęte przez Timurydów. W latach 1526-1739 Delhi było stolicą państwa Wielkich Mogołów. Od 1803 roku Delhi znalazło się pod panowaniem Brytyjczyków. Od 1912 roku Brytyjczycy przenieśli stolicę z Kalkuty do Nowego Delhi, a od 1947 roku stały się stolicą niepodległych Indii.

Zabytki i atrakcje turystyczne

  • Czerwony Fort
  • meczet Kuwwat-al-Islam z minaretem Kutb Minar z XII wieku
  • Srebrny Targ
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.