Neubrandenburg - miasto na prawach powiatu (kreisfreie Stadt) w Niemczech w południowo-wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego na Pojezierzu Meklemburskim; ok. 90 km na zachód od Szczecina. Jest położone na północnym skraju jeziora Tollensesee w pobliżu miejsca, gdzie wypływa zeń rzeka Tollense (pol. Dołęż).
Fundacja miasta miała miejsce 4 stycznia 1246, kiedy margrabia brandenburski Johann I postanowił wybudować miasto strzegące północnych rubieży jego ziem. Od 1292 weszło w skład Meklemburgii i pozostaje jej częścią do dziś. Do czasów współczesnych zachowały się średniowieczne mury wraz z czterema bramami miejskimi.
Za czasów NRD w latach 1952-1990 stolica okręgu (Bezirk).
Neubrandenburg -
- Neubrandenburg w porannej mgle
Neubrandenburg -
- Wschód słońca nad Neubrandenburgiem

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.