Nestor_Machno -

Nestor Iwanowicz Machno (Bat’ko) urodził się 26 października 1888 r. w Rosji we wsi Hulaj — Pole w guberni jekaterynosławskiej na Ukrainie. Jego rodzice Iwan Rodionowicz i Eudokia Matwiejewna byli chłopami, wyzwolonymi edyktem carskim w 1863 r. Brał udział w pierwszej rewolucji rosyjskiej jako członek anarchokomunistycznej grupy. Aresztowany, osadzony w więzieniu "Butyrki" w Moskwie, po rewolucji lutowej zwolniony, powrócił do Hulaj — Pola. W czasie wojny domowej przywódca anarchizującej Rewolucyjno Powstańczej Armii Ukrainy . RPAU(m) na przemian współpracowała z bolszewikami i walczyła z nimi. Po wspólnym zwycięstwie nad wojskami białych, bolszewicy rozbili machnowców, a sam Machno przedostał się do Rumunii 28 sierpnia 1921 r. Przez pewien czas mieszkał w Polsce, po czym przez Gdańsk przedostał się do Paryża. Zmarł 6 lipca 1934, został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise.

Data narodzin N. Machno jest dyskusyjna - R. Wojna podaje datę 27 października 1889.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.