Inne znaczenia słowa nerka.
Nerka -
Nerka -
Nerka narząd stanowiący najistotniejszą część układu wydalniczego większości zwierząt (głównie stałocieplnych). Nerki są narządem parzystym, którego kształt przypomina ziarno fasoli.
Umiejscowienie: U człowieka nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i wątrobą. Z każdą nerką związane są dwa duże naczynia krwionośne: tętnica nerkowa oraz żyła nerkowa. Z każdej nerki prowadzi też pojedynczy moczowód. Do górnej powierzchni nerek przylegają nadnercza (gruczoły wydzielania wewnętrznego).
Budowa: Podstawową jednostką struktualną nerki jest nefron. Z nefronów zbudowana jest z kora nerki oraz ciemniejszy rdzeń nerki, który współtworzą piramidy nerkowe. W wierzchołku każdej piramidy znajdują się ujścia przewodów wyprowadzających mocz przez kielich nerkowe do lejkowatej miedniczki nerkowej, z której mocz odprowadza moczowód.
Działanie: Krew dopływająca do kłębuszków naczyniowych (znajdujących się w torebce nefronu) poddawana jest filtracji. Płyn, który wówczas powstaje to mocz pierwotny. Ulega on obróbce polegającej na resorpcji (zwrotnemu wchłanianiu) oraz sekrecji (wydzielaniu określonych substancji). Końcowym elementem jest mocz ostateczny wydalany drogami moczowymi na zewnątrz.
Znaczenie: Główne zadania nerek to:
  • usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii
  • zatrzymywanie składników niezbędnych dla organizmu, które ulegają przefiltrowaniu do moczu pierwotnego (reabsorbcja)
  • regulacja objętości płynów ustrojowych
  • wpływ na ciśnienie tętnicze krwi (układ renina-angiotensyna-aldosteron)
  • wpływ na prawidłową erytropoezę (produkcja erytropoetyny)
  • wpływa na równowagę kwasowo-zasadową (pH krwi), dzięki możliwości zakwaszania moczu
  • wpływ na układ kostny przez produkcję aktywnych postaci witaminy D3
Prawidłowa praca nerek jest niezbędna dla zachowania zdrowia. Nerki dysponują znaczną rezerwą funkcjonalną - można żyć tylko z jedną nerką, poza tym istnieją liczne mechanizmy adaptacyjne. Jednak po uszkodzeniu znacznej ilości czynnych nefronów i wyczerpaniu rezerw adaptacyjnych nerek, dochodzi do wystąpienia objawów niewydolności tego narządu. Zaawansowana niewydolność nerek wymaga leczenia nerkozastępczego dla utrzymania chorego przy życiu. Stosowana jest hemodializa, dializa otrzewnowa oraz transplantacja nerki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.