Nectarios, Nectarios Kellis (6 grudnia 1952, Rodos - 11 września 2004, katastrofa śmigłowca na Morzu Egejskim), grecki duchowny prawosławny.
W młodym wieku emigrował wraz z rodzicami do Australii. Ukończył szkołę teologiczną przy Uniwersytecie w Atenach, następnie studiował teologię i filozofię na Uniwersytecie Flindersa w Adelajdzie (ukończył tam także studia podyplomowe z literatury). W 1978 został wyświęcony w Atenach na diakona, w 1981 w Adelajdzie na kapłana. Pracował w kilku parafiach australijskich, 1983-1987 sekretarz archidiecezji australijskiej w Adelajdzie. W latach 1987-1995 był opatem i ojcem duchowym Świętego Monastyru Św. Nektariosa w Adelajdzie, gdzie powołał do życia praowsławną bibliotekę oraz wydawał miesięczniki "Agios Nektarios" (w języku greckim) i "Ortodox Messenger" (w języku angielskim).
W czerwcu 1994 rozpoczął pracę misyjną na Madagaskarze. 23 września 1997 został wybrany na pierwszego biskupa prawosławnego na Madagaskarze, konsekrował go patriarcha Aleksandrii Piotr VII. Powołał do życia dwa klasztory (męski i żeński), jedno seminarium, dwa szpitale, siedem szkół podstawowych i jedną szkołe średnią oraz 49 parafii.
Zginął w katastrofie śmigłowca na Morzu Egejskim, kiedy wraz z patriarchą Piotrem VII i innymi hierarchami udawał się na górę Athos.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.