Narty to długie, płaskie płozy zakładane na stopy które umożliwiają ślizganie się po powierzchni śniegu.
Najstarsze rysunki nart pojawiają się na malowidłach skalnych zrobionych 4500 do 5000 lat temu w Rødøy w Norwegii. Najstarsze zachowane narty znaleziono w Hoting w Szwecja i mają one około 4500 lat. Niezależnie narty zostały także wynalezione przez plemiona zamieszkujące obecne tereny Iranu około 2000 lat p.n.e.
Narty ślizgają się po powierzchni śniegu ponieważ ciepło wytworzone tarciem nart powoduje, że topi się śnieg znajdujący się bezpośrednio pod nartą, co wytwarza bardzo cienką warstwę wody na powierzchni której mogą posuwać się narty. Specjalne smary które są używane do smarowania nart podnoszą temperaturę topnienia śniegu znajdującego się w styczności z nartą, ułatwiając tworzenie warstwy wody.
Współczesne istnieje wiele odmian nart, różnego przeznaczenie, różniących się od siebie konstrukcją wewnętrzną i wyglądem zewnętrznym. Podstawowe typy nart to: narty biegowe, skokowe, slalomowe, zjazdowe i do jazdy akrobatycznej. Narty montowane są do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań.Ostatnio -wśród nart slalomowych-wielką popularnością cieszą się tzw. narty carvingowe o znacznie poszerzonych końcach i mocno zwężonej części znajdującej się pod butem. Tego typu narty mają mniejszy promień skrętu, są znacznie krótsze od klasycznych i pozwalają na łatwiejsze wchodzenie w zakręt.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.