Narew - wieś w powiecie hajnowskim w województwie podlaskim, położona około 20 km na północ od Hajnówki, na lewym brzegu rzeki Narew.

Historia

Wieś została założona w 1514 roku na mocy przywileju nadanego przez króla Zygmunta I. Piętnaście lat później (w roku 1529) Narew otrzymała prawa miejskie. Miasto rozwijało się dynamicznie aż do końca XVII wieku. Około połowy XVII wieku wybudowano nawet most na rzece Narew.
Jednak w późniejzych latach, na skutek potopu szwedzkiego oraz zarządzenia Stanisława Augusta o ochronie Puszczy Białowieskiej, rozpoczął się upadek miasta, zakończony utratą w 1934 roku praw miejskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.