Namibia (Republika Namibii, ang. Republic of Namibia) – państwo w południo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Angolą, Botswaną, RPA i Zambią. Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia.
Największe miasta kraju: Windhuk, Oshakati, Swakopmund.
br />

Ustrój polityczny

Namibia jest republiką, członkiem Wspólnoty Narodów. Zgodnie z konstytucją z 9 lutego 1990 głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Prezydent powołuje rząd z premierem na czele spośród członków niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Parlament jest dwuizbowy. W izbie wyższej - Radzie Narodowej zasiada 26 członków, po 2 z każdego regionu, wybieranych przez Rady Regionalne spośród swoich członków na 6-letnią kadencję.
W izbie niższej - Zgromadzeniu Narodowym, zasiada 72 członków, wybieranych w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Prezydent może delegować do 6 przedstawicieli do Zgromadzenia Narodowego, jednak mają oni jedynie status obserwatorów z głosem doradczym.
Namibia podzielona jest na 13 regionów: Caprivi, Erongo, Hardap, Karas, Khomas, Kunene, Ohangwena, Okavango, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto, Otjozondjupa.

Geografia

 • Powierzchnia całkowita: 825,418 km²
  • lądowa: 825,418 km²
  • wody: 0 km²
 • Długość granic: 3,824 km
  • Angola - 1,376 km
  • Botswana - 1,360 km
  • RPA - 967 km
  • Zambia - 233 km
 • Linia brzegowa: 1,572 km

Historia

Terytorium obecnej Namibii od 1884 stanowiło niemiecką kolonię o nazwie Afryka Południowo-Zachodnia. W latach 1903-1906 toczyło się stłumione przez wojska kolonialne powstania ludów Nama i Herero. W 1915 Afrykę Południowo-Zachodnią zajmują wojska południowoafrykańskie, a w 1920 kolonia staje się terytorium mandatowym RPA. W 1959 powstaje SWAPO - Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej, która rozpoczyna walkę wyzwoleńczą. ONZ w 1968 zmienia nazwę kraju na "Namibia" i unieważnia madat RPA do zarządzania krajem; RPA nie uznaje tych decyzji i kontynuuje kontrolę nad krajem. W 1988 układ pokojowy przewiduje niepodległość kraju; w następnym roku wycofane są wszystkie jednostki wojskowe RPA i przeprowadzone wolne wybory. 21 marca 1990 Namibia uzyskuje niepodległość.

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Święta państwowe
Data Polska nazwa Oryginalna nazwa
1 stycznia Nowy Rok New Year's Day
21 marca Święto Niepodległości Independence Day
marzec-kwiecień Wielki Piątek Good Friday
marzec-kwiecień Poniedziałek Wielkanocny Easter Monday
1 maja Święto Pracy Workers Day
4 maja Święto Cassingi Cassinga Day
25 maja Dzień Afryki Africa Day
kwiecień-maj Wniebowstąpienie Ascension Day
26 sierpnia Dzień Bohaterów Heroes Day
10 grudnia Dzień Praw Człowieka Human Rights Day
25 grudnia Boże Narodzenie Christmas Day
26 grudnia 2. dzień Bożego Narodzenia Family Day

9 lutego będące w Namibii Świętem Konstytucji oraz 24 października będące Dniem ONZ nie są oficjalnymi świętami państwowymi, ale zwykle są obchodzone uroczyście.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.