Nalot_na_Tokio_(1942) -


Nalot_na_Tokio_(1942) -

w trakcie startu samolotów do ataku na Tokio
Nalot na Tokio w 1942 to pierwszy nalot bombowy na terytorium Japonii, dokonany przez amerykańskie bombowce startujące z lotniskowców w kwietniu 1942, znany także jako "rajd płk. Doolittle'a" od nazwiska projektodawcy i dowódcy akcji. Był to pierwszy atak lotniczy na Tokio.
Do wykonania nalotu postanowiono użyć średnich samolotów bombowych B-25 Mitchell, operujacych normalnie z lotnisk naziemnych, ze względu na ich duży zasięg. Miały one wystartować z pokładu lotniskowca i dokonać bombardowań Tokio i innych miast japońskich, a następnie wylądować na lotniskach w Chinach.
16 samolotów zostało umieszczonych na lotniskowcu USS "Hornet" - tyle maszyn zmieściło się na pokładzie startowym, rozpiętość nieskładanych skrzydeł uniemożliwiła umieszczenie samolotów pod pokładem. Pierwszy samolot miał do startu jedynie 150 m rozbiegu. Zespołem bombowym dowodził ppłk. James Doolittle. Samoloty zabierały jedynie po 225 kg bomb.
Zespół w składzie: 17 kwietnia 1942 roku osiągnął pozycję o 1000 Mm od Tokio. Po pobraniu paliwa lotniskowce w asyście krążowników skierowały się na zachód w stronę wyspy Hokkaido. Start samolotów miał nastąpić w odległości 500 Mm od Tokio.
18 kwietnia zespół został dostrzeżony przez japońskie okręty patrolowe, w obawie o bezpieczeństwo zespołu podjęta została decyzja o przyspieszeniu startu samolotów, które miały teraz o 150 Mm więcej do pokonania. Zmieniła się również pora ataku - teraz zamiast w nocy, nalot miał być dokonany w dzień, a lądowanie w Chinach w nocy.
O godzinie 8:00 wiceadmirał Halsey wydał rozkaz startu samolotów. Samoloty osiągnęły miasta w Japonii około południa, w Tokio trafiły akurat w końcową fazę ćwiczeń przeciwlotniczych i zostały wzięte za maszyny japońskie. Samoloty dokonały zrzutu bomb na Tokio, Nagoyę, Kobe i Osakę.
Zaskoczenie było całkowite, żaden z bombowców nie został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą, bombowce kontynuowały lot w kierunku lotnisk chińskich.
Z 80 lotników biorących udział w ataku przeżyło 71 (3 wziętych do niewoli japońskiej zostało zamordowanych, czwarty zmarł w niewoli, pięciu zginęło podczas lądowania na terytorium Chin).
Atak na Tokio nie spowodował znaczących szkód, ale wywarł ogromny wpływ psychologiczny - Japończykom uświadomił, że ich terytorium jest w zasięgu przeciwnika, Amerykanom dał wiarę w zwycięstwo z niepokonanym jak dotąd wrogiem.
Ponieważ Japończycy uznali, że samoloty wystartowały z Midway postanowili przeciwdziałać i dokonać inwazji na te wyspy (bitwa o Midway). Pozostawili również znaczne siły lotnicze do obrony wysp macierzystych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.