Nalot dywanowy - atak powietrzny samolotów bombowych mający na celu całkowite zniszczenie wybranego celu (najczęściej obiektów przemysłowych, wojskowych). Określenie "dywanowy" wzięła się od formacji w jakiej leciały bombowce. Setki samolotów lecących blisko siebie, na podobnej wysokości tworzyły zwartą "powierzchnię bombardującą" o bardzo dużym rozmiarze (nawet do 15000m²) z wyglądu przypominającą własnie dywan.
Podczas II wojny światowej alianci stosowali naloty siłami nawet ponad 1000 samolotów. Najsłynniejszy nalot dywanowy przeprowadzili bombardując Drezno. W czasie nalotu zniszczyli całe miasto oraz zginęło kilkadziesiąt tysięcy cywilów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.