Nacjonalizm - postawa społeczno-polityczna uznająca interes własnego narodu za najważniejszy. Ideologia ta uznaje państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. Skrajną formą nacjonalizmu jest szowinizm.
Rodzaje nacjonalizmu:
  • obronny - ideologia narodów uciskanych
  • ekspansywny - narodów niepodległych dążących do poszerzenia strefy wpływów
  • polityczny - dążenie do niezawisłości państwa
  • ekonomiczny - dążenie do niezależności gospodarczej poprzez protekcjonizm bądź autarkię gospodarczą
Nacjonalizm (zarówno ekspansywny jak i ekonomiczny) był jednym z elementów faszyzmu. Skrajny nacjonalizm (szowinizm) cechował ideologię znaną jako narodowy socjalizm. Rozmaite ideologie które uznają wyższość narodu nad innymi podmiotami społeczno-politycznymi jak jednostka, państwo, obywatel itp. są jego manifestacjami.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.