Myśliwiec, samolot myśliwski - samolot bojowy, przeznaczony do zwalczania innych samolotów. Charakteryzuje się dużą prędkością i świetną zwrotnością. Pierwsze myśliwce pojawiły się podczas pierwszej wojny światowej. Początkowo ich głównym uzbrojeniem były karabiny maszynowe, lecz później zastąpiono je działkami. Obecnie najgroźniejszą bronią myśliwców są kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze. Większość współczesnych samolotów myśliwskich jest przystosowana do atakowania celów naziemnych, więc z reguły właściwszą nazwą jest obecnie samolot wielozadaniowy lub samolot myśliwsko-bombowy.
Bardziej znane myśliwce:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.