Muszyna -
Muszyna to miasto (ok. 6000 mieszkańców) w południowej części województwa małopolskiego, położone w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów potoków Szczawnik i Muszynka przy granicy ze Słowacją (ok. 5 km), oraz ok. 11 km od Krynicy Zdroju. Muszyna długo posiadała status miejscowości uzdrowiskowej, niemniej jednak w latach 2000-2002 niedbałość lokalnych władz doprowadziła to utraty tego statusu. Odwierty i rozlewnie wód mineralnych.
Muszyna długo posiada prawa miejskie (ponad 650 lat), mimo iż jest chyba jednym z najmniejszych miast Polski, jest napewno jednym z najstarszych (status miejski od ok. 1340 roku). Pierwszy raz wzmiankowana w 1209 roku. Dawna "stolica" Kresu Muszyńskiego lub Państwa Muszyńskiego – jak nazywano na tych terenach rozległe posiadłości biskupów krakowskich – zlikwidowanego po pierwszym rozbiorze Polski. Ruiny zamku.

Znani Ludzie

  • poeta Adam Ziemianin - urodzony w Muszynie, tworzący w późniejszych latach głównie w Krakowie, stąd też pogląd Ziemianin, poeta krakowski.

Szczyty Górskie

  • Jaworzyna Krynicka - powszechnie kojarzona z Krynicą Zdrój, niemniej jednak formalnie szczyt ten leży na terenie gminy Muszyna.
  • Malnik
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.