Murmańsk (ros. Мурманск), miasto w Rosji, port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne Okręgu Murmańskiego.
Liczba mieszkańców: ok. 400 tys.
Założone w 1915 roku.
Murmańsk ma niezamarzający przez cały rok port, położony w 50 kilometrowym fiordzie. Jest to największe miasto leżące na tej szerokości geograficznej.
Ze wzgórza za miastem roztacza się panorama na cały Murmańsk, jego porty morskie, stocznie remontowe, mnóstwo zakładów przemysłowych i nowe osiedla mieszkaniowe. Za fiordem, aż po zachodni i północny horyzont rozciągają się lasy pokrywające pofalowany teren. Za tymi wzgórzami znajduje się Morze Barentsa.
Jest tu sztuczne jezioro, park, delfinarium i inne rozrywki. Główną arterią komunikacyjną miasta jest Prospekt Lenina. Blisko znajduje się pomnik Władimira Ilicza Lenina i Muzeum Krajoznawcze. Zbiory przyrodnicze w muzeum pokazują, czym jest tajga.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.