Muflon
Muflon -
Muflon
Systematyka
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: parzystokopytne
Rodzina: krętorogie
Gatunek: muflon
Nazwa systematyczna
Ovis musimon
Muflon (Ovis musimon) - przodek owcy domowej. Wielkość: ok. 130 cm długości, 25-40 kg wagi. Samice są bezrogie. Samce mają duże ślimakowato skręcone rogi. Żyją około 18 lat.
Spotykany w całej Europie, również w Polsce (Masyw Śnieżnika, Góry Świętokrzyskie). Tworząc niewielkie stada, zamieszkuje podgórskie lasy mieszane. Żywi się roślinami zielnymi, liśćmi krzewów i owocami. Zimą zadowala się suchymi liśćmi, korą drzew, gałązkami i porostami. Żeruje w zasadzie podczas dnia.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.