Muchomor sromotnikowy
Muchomor_sromotnikowy -
Systematyka
Królestwo:grzyby
Typ:podstawczaki
Rząd:bedłkowce
Rodzina:muchomorowate
Gatunek:muchomor sromotnikowy
Nazwa naukowa
Amanita phalloides
Muchomor_sromotnikowy -
Muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides), grzyb kapeluszowy, blaszkowaty z rodziny muchomorowatych (Amanitaceae). Występuje najczęściej w lasach liściastych, także w mieszanych, rzadziej iglastych. Rośnie pojedynczo, lub w małych grupkach, przeważnie blisko dębów, buków, sosen i brzóz. Wstępuje od lipca do października; jest spotykany przed wszystkim i pierwotnie w Europie, poza tym w Ameryce Północnej, Australii, Ameryce Południowej i Afryce. Podobnymi gatunkami są: A. subjunquillea we wschodniej Azji i A. arocheae na obszarze od Kolumbii do Meksyku.
Grzyb śmiertelnie trujący! Bywa często mylony z gąską zieloną, gołąbkiem zielonawym, czasem także z czubajką kanią. Muchomory sromotnikowe są dosyć smaczne, co również może byc przczyną częstych pomyłek. Toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym są niezwykle odporne na gotowanie i inne czynniki niszczące, zachowują swoje właściwości na wiele lat. Spożycie 50 gramów suchej masy grzyba grozi śmiercią.
Muchomor sromotnikowy zawiera dwa rodzaje toksyn: fallotoksyny (falloidyna, falloina, fallizyna, fallicydyna) oraz amatoksyny (amanityna, amanina, amanullina). Główną toksyną odpowiedzialną za zatrucie po spożyciu muchomora sromotnikowego jest alfa-amanityna. Muchomor sromotnikowy jest najsilniej trującym grzybem występującym w Polsce.
Identyfikacja:
  • kapelusz białozielonkawy, oliwkowozielonkawy, szarozielony, brunatnozielony, na brzegu zwykle jaśniejszy, czasem żółtawy w kształcie dzwonkowatym, czasem zbliżonym do płaskiego o średnicy 6-12 cm.
  • trzon trzon białawy z odcieniem żółtawozielonkawym op wysokości 8-15 cm, z wyraźnym pierścieniem. Nasada trzonu jest wyraźnie zgrubiała.
  • blaszki białe, u starych okazów z lekkim odcieniem żółtawozielonkawy, gęste, o szerokości 8-12 mm.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.