Mszyce
-->
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Gromada: owady
Rząd: pluskwiaki równoskrzydłe
Podrząd: mszyce
Nazwa systematyczna
Aphidina
Mszyce (Aphidina) - podrząd pluskwiaków równoskrzydłych, obejmujący około 3.5 tys. gatunków. Są to owady małe, o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach, często zredukowanych. Odwłok baryłkowaty, z zaznaczoną wyraźnie segmantacją.
Mszyce są roślinożerne: wysysają sok z roślin. Często są przyczyną znacznych szkód w uprawach.
Spadź, którą wydzielają, sprawia, że niektóre gatunki mrówek (np. europejska mrówka ćmawa) wykorzystują tę słodką substancję do swoich potrzeb, z korzyścią dla samych mszyc, dla których płyn ten jest wydaliną.
Mszyce są niewielkie, a to utrudnia ich zwalczanie. Naturalnym wrogiem mszyc jest biedronka, od której są znacznie mniejsze. Mszyce obsiadają przede wszystkim pąki kwiatowe, co wiąże się z tym, że samice składają jaja na łodyżce w pobliżu pąku. Gdy młode mszyce się wylęgną, natychmiast zaczynają korzystać z soków rośliny.
Przeciw mszycom stosuje się specjalne opryskiwanie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.