Mostek Graetza to pełnookresowy prostownik z czterech diod prostowniczych połączonych w specyficzny układ prostujący prąd wykorzystując obie połówki napięcia zmiennego (prostownik dwupołówkowy). Oznacza to że niezależnie od kierunku przepływu prądu na wejściu prąd na wyjściu płynie zawsze w tą samą stronę. W określonej chwili dwie z tych diód pracują przy polaryzacji w kierunku przewodzenia a dwie w kierunku zaporowym, przy zmianie kierunku prądu wejściowego te pary zamieniają się miejscami. Mostek ten jest czwórnikiem - ma dwa zaciski wejściowe (napięcie przemienne) oraz dwa zaciski wyjściowe. Mostki prostownicze Graetza mogą być produkowane w postaci scalonej, lub budowane z niezależnych diod.
Aktualnie wykonywany jest prawie wyłącznie na krzemowych diodach półprzewodnikowych. Dawniej produkowano mostki wykorzystując prostowniki selenowe, diody germanowe i prostowniki kuprytowe (tylko w zastosowaniach bardzo małej mocy, np. w układach pomiarowych)
Ze względu na kłopoty z doprowadzeniem żarzenia, rzadko był budowany na lampach, zamiast tego stosowano prostownik dwupołówkowy na dwóch diodach wymagający uzwojenia transformatora z wyprowadzonym środkiem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.