Morze Jawajskie (malajski Laut Jawa) – wewnętrzne morze indonezyjskie, w zachodniej części Oceanu Spokojnego, między wyspami Sumatrą na zachodzie, Bangka, Belitung i Borneo na północy, Celebes na wschodzie oraz Jawą na południu. Połączone z Oceanem Indyjskim cieśniną Sundajską. Na północnym zachodzie z Morzem Południowochińskim cieśninami Karimata i Gaspar. Na wschodzie łączy się z morzami Flores i Bali. Zajmuje powierzchnię 552 tys. km² (bez morza Bali i Cieśniny Makasarskiej).
  • średnia głębokość 111 m
  • maksymalna — 1272 m (w części wschodniej)
  • zasolenie 30,0–33,5‰
  • temperatura wód powierzchniowych 27–29 °C (stała przez cały rok)
  • wysokość pływów od 2,1 m u wybrzeża Borneo do 1,0 m u wybrzeża Jawy (w rytmie dobowym)
Akwen należy do obszarów bardzo aktywnych sejsmicznie. Posiada szelfowe dno, pod którym występują znaczne pokłady ropy naftowej.
Nad morzem działa szereg portów, z których największe to: Dżakarta, Surabaya, Semarang (Jawa), Banjarmasin (Borneo) i Makasar (Celebes).
Javansko more
Dagat Java
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.