Morze Japońskie to śródziemne morze zachodniego Oceanu Spokojnego, otoczone przez japońskie wyspy Hokkaido, Honshu i Kyushu oraz wyspę Sachalin od wschodu, a przez Półwysep Koreański i Rosję od zachodu.
Morze to jest połączone z innymi akwenami przez sześć płytkich cieśnin: Cieśnina Tatarska między lądem Azji a wyspą Sachalin; Cieśnina La Perouse'a (Cieśnina Soya) między wyspami Sachalin i Hokkaido; Cieśnina Tsugaru między wyspami Hokkaido i Honshu; Cieśnina Kanmon między wyspami Honshu i Kyushu; Cieśnina Cuszimska między wyspami Kyushu i Tsushima (Cuszima) i Cieśnina Koreańska między Cuszimą a Półwyspem Koreańskim.
Najgłębsze miejsce: 3712 metrów poniżej poziomu morza. Morze ma dwa główne baseny: Basen Yamato i Basen Japoński, które są dobrymi obszarami dla rybołówstwa.

Nazwa

Morze to jest nazywane: Aktualnie toczy się spór odnośnie ustalenia oficjalnej nazwy tego morza.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.