Morze Celebes (Laut Sulawesi) - indonezyjskie półzamknięte morze będące częścią Pacyfiku, pomiędzy wyspami: Celebes, Mindanao, Borneo, Sangihe oraz archipelagiem Sulu. Poprzez Cieśninę Makasarską połączone jest z Morzem Jawajskim oraz Morzem Flores. Sąsiaduje bezpośrednio z morzem Sulu na północy i Morzem Moluckim na zachodzie. Powierzchnia Morza Celebes wynosi blisko 453 tys. km², średnia głębokość 3364 m, a maksymalna 6220 m (na północy).
Celebes to ciepłe morze z rafami koralowymi, którego temperatura wód powierzchniowych przez cały rok wynosi około 28°C. Średnie zasolenie to 34,5 ‰. Wysokość pływów dochodzi do 3 m. Na dnie morza są liczne czynne wulkany. Główne porty morskie to Manado na Celebesie i Tarakan na Borneo.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.