Morze Barentsa - morze na Oceanie Arktycznym, między Europą Północną, archipelagami Svalbard i Ziemią Franciszka Józefa oraz Wyspą Niedżwiedzią. Nazwa morza pochodzi od nazwiska holenderskiego nawigatora i odkrywcy Willem'a Barentsa.
powierzchnia: 1,4 mln km2;
średnia głębokość 229 m;
maksymalna głębokość do 600 m;
zasolenie 32-35‰.

średnia temperatura wód powierzchniowych wynosi
  • w lecie od 7-12°C na południowym zachodzie do poniżej O°C na północy,
  • w zimie od 3-5°C na południowym zachodzie do -1°C na wschodzie i północy.
Na zachodzie łączy się z Morzem Norweskim.
W południowej i zachodniej części Morza Barentsa przepływa ciepły Prąd Norweski, powodując, że nie zamarza przez cały rok.
Do Morza Barentsa uchodzi m.in. Peczora.
Główne porty: W wodach Morza Barentsa prowadzi się połowy, głównie dorszy i śledzi, łowi się foki i wieloryby. Pod dnem Morza Barentsa występują złoża gazu ziemnego. Rosja i Norwegia toczą nierozstrzygnięty spór o rozgraniczenie morskich stref ekonomicznych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.