Morze_Bałtyckie -
Morze Bałtyckie, Bałtyk jest płytkim, śródlądowym morzem szelfowym w północnej Europie. Połączone jest z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt), Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18-20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darsser Ort.
Powierzchnia: 413 tys. km², głębokość średnia: 52 m, maksymalna - 459 m (głębia Landsort na północny-zachód od Gotlandii), bez Kattegatu, w którym głębokość maksymalna 109 m, a średnia 24 m - powierzchnia 385 tys. km².
Zasolenie Bałtyku (od 5 do 30 promili) zależy od wpływu wód z Morza Północnego i rośnie w kierunku zachodnim (5 ‰ w Zatoce Botnickiej, 30 ‰ w cieśninie Skagerrak) oraz wraz ze wzrostem głębokości. Ilość słodkiej wody wpływającej do tego morza z uchodzących do niego rzek jest większa niż parującej z niego, co przy ewentualnym zamknięciu dopływu bardziej słonej wody Morza Północnego spowodowałoby zamianę tego morza w olbrzymie, słodkowodne śródlądowe jezioro.
Bałtyk jest morzem burzliwym, a fale są krótkie i strome. W czasie bardzo silnych sztormów wysokość fal przekracza 10 m. Bałtyckie sztormy są niebezpieczne dla żeglugi statków. Temperatura wody powierzchniowej w zależności od pory roku wynosi od 1 do 22 stopni Celsjusza.
Morze Bałtyckie dzieli się na 3 baseny:
 • Basen Bornholmski o maksymalnym zagłębieniu 105m.
 • Basen Gotlandzki o maksymalnym zagłębienu 470m.
 • Basen Botnicki o maksymalnym zagłębieniu 293m.
Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych mórz Oceanu Atlantyckiego, a w swoim rozwoju przechodziło kilka faz, kształtując się na obszarze pierwotnego lądu zwanego Fennoskandią. Niekiedy traciło kontakt z oceanem stając się olbrzymim jeziorem.
Nazwa morza w różnych językach jest albo określeniem zależnym od położenia - morze wschodnie lub morze zachodnie, albo wariantem występującej również w języku polskim nazwy bałtyckie: Morze Bałtyckie należy do najbardziej zanieczyszczonych mórz na kuli ziemskiej.
Państwa leżące nad Morzem Bałtyckim, mające do niego dostęp : Główne wyspy: Największe zatoki: Główne rzeki mające ujście do Morza Bałtyckiego: Ważniejsze porty nad Morzem Bałtyckim: Największym miastem nad Bałtykiem jest Sankt Petersburg.
Ważniejsze półwyspy na Morzu Bałtyckim: Fauna Bałtyku jest stosunkowo uboga: Glony wielokomórkowe występują na płytkich wodach Bałtyku (do 30 m).
 • glony wielokomórkowe
  • sałata morska
  • listownica
  • morszczyn pęcherzykowaty
  • morszczyn piłkowany
  • krasnorost
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.