Morze Arabskie - otwarte morze w północnej części Oceanu Indyjskiego. Leży między półwyspami Arabskim i Indyjskim. Powierzchnia 4600 tys. km2. Maksymalna głębokość 5875 m (Basen Arabski). Większe zatoki: Perska, Omańska i Adeńska. Zasolenie 36‰. Temperatura wód powierzchniowych w lecie 26-30 °C, w zimie 20-24°C.
Państwa leżące nad Morzem Arabskim: Indie, Pakistan, Iran, Oman, Jemen. Nad Zatoką Perską, będącą częścią tego morza leżą też: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrajn, Kuwejt, Irak i Arabia Saudyjska.
Główne porty Morza Arabskiego: Bombaj, Karaczi, Aden, Maskat.
Przez Morze Arabskie przebiega jeden z najważniejszych szlaków morskich świata prowadzący do Zatoki Perskiej.
Jedno z najcieplejszych mórz świata.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.