Morze Andamańskie (malez. Andaman Laut) - półzamknięte morze w części północno-wschodniej O. Indyjskiego, pomiędzy Półwyspem Indochińskim a archipelagiem wysp: Nikobary, Andamany i Sumatrą. Łączy się z Zatoką Bengalską od strony zachodniej poprzez wiele cieśnin, m. in.: Kanał Dziesiątego Stopnia, Dunkan, Nikobarską, Preparis południową i północną oraz Kokosową.
Morze ma powierzchni blisko 602 tys. km², średnią głębokość 1043 m, a maksymalną-4507 m (Rów Andamański). Posiada liczne zatoki, wśród nich Martaban (największa).
Temperatura wód powierzchniowych wynosi 26-29 °C, do 30 °C. Zasolenie ma wartość od 20 do 34,5‰, a jego nierównomierność spowodowana jest opadami monsunowymi. Pływy dochodzą do 7,2 m (w zatoce Martaban).
Na morzu są obfite łowiska tuńczyków i śledzi. Do Morza Andamańskiego uchodzą rzeki: Irawadi oraz Saluin. Główne porty to: Rangun, Penang, Phuket i Belawan.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.