Morawy — Moravia
Morawy -
Stolica Brno
Ustrój polityczny
Głowa państwa
Powierzchnia 26 300 km²
Liczba ludności
 - ogółem (rok)
 - gęstość zalud.
4 200 000
160/km²
Hymn -
Morawy -

Morawy (czes. Morava, niem. Mähren), kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej. Morawy leżą w dorzeczu rzeki o tej samej nazwie i górnej Odry, pomiędzy Małymi Karpatami a Wierzchowiną Czesko-Morawską.

Informacje ogólne

Historia

W starożytności zamieszkane przez Celtów, później przez germańskich Kwadów, a od VI wieku przez Słowian. Pierwsza wzmianki o państwowości Moraw pojawiają się w kronikach Fredegard w VII wieku. Wspomniany jest władca Samon, który odmówił posłuszeństwa Frankom. Jest to najstarsza wzmianka o istniejącej państwowości w krainach zamieszkanych przez Słowian.

Link zewnętrzny:

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.