Montpellier (prowans. Montpelher) - miasto na południu Francji w odległosci 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, nad rzeką Lez. Prefektura departamentu Hérault.
Liczba mieszkańców: 230.000 (2002).
Położenie geograficzne: 43°37 N, 3°52 E
We wczesnym średniowieczu pobliskie miasto, Maquelone, siedziba episkopatu, było największą osadą w tym rejonie. Napady piratów prawdopodobnie zmusiły mieszkańców do przeniesienia się w głąb lądu, na miejsce obecnego Montpellier. Miasto nie posiada więc, jako jedno z niewielu francuskich miast, korzeni sięgających czasów Rzymian.
Montpellier stało się własnością królów Aragonii w wyniku małżeństwa w 1213 r. Piotra II Aragońskiego z Marią z Montpellier. Po śmierci Jakuba I Zdobywcy w 1276 r. Montpellier przypadło w udziale jego młodszemu synowi Jakubowi jako część Królestwa Majorki. W 1349 Jakub III z Majorki sprzedał miasto królowi Francji Filipowi VI aby pozyskać fundusze do walki z Piotrem IV Aragońskim.
Założony w 1289 uniwersytet w Montpellier należy do najstarszych we Francji i jest znany tak że z względu na wydział lekarski (założony w roku 1221).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.