Moluki (Maluku; Wyspy Korzenne) - grupa wysp we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodząca w skład Indonezji. Otoczone są wodami mórz Banda, Seram, Moluckiego i Halmahera. Największe wyspy to: Halmahera, Seram, Buru, Aru, Tanimbar. Wnętrza wysp są górzyste, występują tu także czynne wulkany.
Wyspy zajmują powierzchnię 74,5 tys. km2, z czego ponad 80% to obszary leśne. Wyspy zamieszkuje około 1,4 mln osób (1980), głównie tubylcze ludy Malajów i Papuasów. Największym miastem archipelagu jest Ambon położone na małej wyspie o tej samej nazwie.
Wyspy te są ważnym regionem upraw roślin dostarczających przyprawy korzenne, stąd ich nazwa nadana już w XIV-XV wieku, gdy zmierzało tu wiele wypraw europejskich. Prócz tego uprawia się także ryż, palmę kokosową, kukurydzę i kawę. Występują tu ponadto złoża ropy naftowej, cyny, złota i węgla, ale ich zasoby nie są znaczne.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.