Modelarstwo kartonowe to rodzaj modelarstwa, w którym głównym budulcem jest karton, brystol, tektura oraz inne pochodne papieru. Jest to też najpopularniejszy rodzaj modelarstwa redukcyjnego z uwagi na mały koszt materiałów i modeli będących w sprzedaży.
Modele przeważnie drukowane są na kartonie o standardowych formatach A4 lub A3. Elementy wzbogacające mogą także wykonane z drutu, sznurka, elementów fototrawionych, drewna i tworzyw sztucznych. Najczęściej spoiwem są kleje do drewna typu wikol, butapren a także kleje cyjano-akrylowe. Pojazdy można uatrakcyjnić montując np. silniczki napędzające śmigła w samolotach.
Od lat popularyzatorem tego rodzaju hobby jest czasopismo Mały Modelarz, które wydaje najczęściej modele samolotów, pojazdów i okrętów. Na rynku jest wiele miesięczników oferujących konstrukcje kartonowe. Darmowe modele, często nie odbiegające jakością od komercyjcych można za darmo ściągnąć z internetu.
Na świecie a także w Polsce odbywają się liczne zawody i konkursy modeleli kartonowych.
Najczęściej z kartonu buduje się: (w nawiasach najpopularniejsza skala)
  • Modele samolotów i śmigłowców (1:33)
  • Modele pojazdów kołowych i gąsienicowych - najczęściej pojazdy wojskowe (skala 1:25)
  • Modele statków i okrętów (1:200)
  • Modele budowli - często wykorzystywane przez architektów (1:100)
  • Modele kolejowe - pociągi i budynki (1:87 - H0)
  • Modele rakiet i promów kosmicznych
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.