Mościce - dzielnica przemysłowa Tarnowa, w której zostały zbudowane w latach dwudziestcych XX w. Państwowe Zakłady Związków Azotowych. Ponieważ Ignacy Mościcki - prezydent RP i znany chemik był założycielem tych zakładów, nowa dzielnica otrzymała nazwę na cześc jego nazwiska.
Z Mościcami związany był również jego bliski współpracownik Eugeniusz Kwiatkowski, będący dyrektorem Zakładów Azotowych w latach 1930 - 1935.
Mościce zostały zaprojektowane w ten sposób aby mieszkańcy nie odczuwali negatywnych skutków odziaływania zakładów przemysłowych; stąd też duża ilośc pasów zieleni oraz park.
Obecnie Mościce są jedną z największych i najważniejszych dzielnic Tarnowa. Znajduje się tu Stadion Tarnowskiej Unii, Dom Chemika, Mościcka Fundacja Kultury oraz basen, kino i hala sportowa.
Linki zewnętrzne

Strona Zakładów Azotowych w Tarnowie
Strona Mościckiej Fundacji Kultury
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.