Mitologia (z gr. mythología = 'opowiadanie legend, starych podań') - zbiór mitów i podań o bogach i bohaterach, funkcjonujący w danej religii lub społeczności. Terminem tym określa się również naukę zajmującą się badaniem mitów. Mitologie mają znaczący wpływ na rozwój kulturowy wszystkich społeczeństw i narodów, w tym narodów europejskich (literatura, dramat, malarstwo). Nazwy zaczerpnięte z mitologii są często używane do nazywania obiektów astronomicznych.
Mitologie świata:
* mitologia irlandzka
Istnieją również sztuczne mitologie, stworzone na potrzeby utworów literackich (szczególnie w literaturze fantasy). Są to na przykład:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.