Jedenaste finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej, nazywane także EURO 2000, odbyły się w roku 2000 na stadionach Holandii i Belgii. Mecz inauguracyjny odbył się 10 czerwca 2000 roku na stadionie Roi Baudouin w Brukseli, a mecz finałowy na stadionie Feyenoordu Rotterdam 2 lipca 2000 roku. Eliminacje do turnieju rozpoczęły się już 2 września 1998 roku. W ośmiu grupach znalazło się 49 zespołów, które rywalizowały o 14 miejsc w finale. Belgia i Holandia, jako gospodarze, automatycznie miały zapewnione miejsca w turnieju głównym. Zespoły, które w grupach zajęły drugie miejsca, uczestniczyły w barażach.

Eliminacje

Drużyny Holandii oraz Belgii jako gospodarze turnieju automatycznie uczestniczyły w finałach. Pozostałe 14 zespoły walczyły o prawo gry do 10 października 1999 roku. W turnieju udział wzięły następujące reprezentacje narodowe:

Stadiony

  • Amsterdam Arena (wybudowany w roku 1996, może pomieścić 50 000 widzów)
  • Gelredome (wybudowany w Arnhem w roku 1998, może pomieścić 30 000 widzów)
  • Jan Breydel Stadium (wybudowany w Brugii w 1975 roku, może pomieścić 30 000 widzów)
  • Roi Baudouin Stadium (wybudowany w Brukselii w roku 1930, może pomieścić 50 000 widzów; jest belgijskim stadionem narodowym)
  • Stade Communal (wybudowany w Chaleroi w roku 1904, może pomieścić 30 000 widzów)
  • Philips Stadium (wybudowany w Eindhoven w roku 1913, może pomieścić 33 000 widzów)
  • Sclessin Stadium (wybudowany w Liège w roku 1984, może pomieścić 30 000 widzów)
  • De Kuip (wybudowany w Rotterdamie w roku 1937, może pomieścić 50 000 widzów)

Sędziowie

  • Guenter Benkoe (Austria)
  • Pierluigi Collina (Włochy)
  • Hugh Dallas (Szkocja)
  • Anders Frisk (Szwecja)
  • Jose Maria Garcia Aranda (Hiszpania)
  • Dick Jol (Holandia)
  • Urs Meier (Szwajcaria)
  • Vitor Manuel Melo Pereira (Portugalia)
  • Markus Merk (Niemcy)
  • Kim Milton Nielsen (Dania)
  • Graham Poll (Anglia)
  • Gilles Veissiere (Francja)

Grupa A

12 czerwca
  • godz. 18.00, Liege: Niemcy - Rumunia 1:1 (1:1)
    • 0:1 Viorel Moldovan 5'
    • 1:1 Mehmet Scholl 28'
  • godz. 20.45, Eindhoven: Portugalia - Anglia 3:2 (2:2)
17 czerwca
  • godz. 18.00, Arnhem: Rumunia - Portugalia 0:1 (0:0)
    • 0:1 Costinha 90'
  • godz. 20.45, Charleroi: Anglia - Niemcy 1:0 (0:0)
20 czerwca
  • godz. 20.45, Charleroi: Anglia - Rumunia 2:3 (2:1)
    • 0:1 Christian Chivu 22'
    • 1:1 Alan Shearer 40' (rzut karny)
    • 2:1 Michael Owen 45'
    • 2:2 Dorinel Muteanu 48'
    • 3:2 Viorel Ganea 89' (rzut karny)
  • godz. 20.45, Rotterdam: Portugalia - Niemcy 3:0 (1:0)
    • 1:0 Sergio Conceicao 35'
    • 2:0 Sergio Conceicao 54'
    • 3:0 Sergio Conceicao 61'
Ms. Kraj Mecze Pkt. Zw. Rem. Por. Bramki
1. Portugalia 3 9 3 0 0 7:2
2. Rumunia 3 4 1 1 1 4:4
3. Anglia 3 3 1 0 2 6:3
4. Niemcy 3 1 0 1 2 5:1

Grupa B

10 czerwca
  • godz. 20.45, Bruksela: Belgia - Szwecja 2:1 (1:0)
    • 1:0 Bart Goor 43'
    • 2:0 Emile Mpenza 46'
    • 2:1 Johan Mjaelby 53'
11 czerwca
  • godz. 14.30, Arnhem: Turcja - Włochy 1:2 (0:0)
    • 1:0 Antonio Conte 52'
    • 1:1 Okan Buruk 61'
    • 1:2 Filippo Inzaghi 70' (rzut karny)
14 czerwca
  • godz. 20.45, Bruksela: Włochy - Belgia 2:0 (1:0)
    • 1:0 Francesco Totti 6'
    • 2:0 Stefano Fiore 66'
15 czerwca
  • godz. 20.45, Eindhoven: Szwecja - Turcja 0:0
19 czerwca
  • godz. 20.45, Bruksela: Turcja - Belgia 2:0 (1:0)
    • 1:0 Hakan Sukur 45'
    • 2:0 Hakan Sukur 70'
  • godz. 20.45, Eindhoven: Włochy - Szwecja 2:1 (1:0)
Ms. Kraj Mecze Pkt. Zw. Rem. Por. Bramki
1. Włochy 3 9 3 0 0 6:2
2. Turcja 3 4 1 1 1 3:2
3. Belgia 3 3 1 0 2 5:3
4. Szwecja 3 1 0 1 2 2:4

Grupa C

13 czerwca
  • godz. 18.00, Rotterdam: Hiszpania - Norwegia 0:1 (0:0)
    • 0:1 Steffen Iversen 66'
  • godz. 20.45, Charleroi: Jugosławia - Słowenia 3:3 (0:1)
    • 0:1 Zlatko Zahović 23'
    • 0:2 Miran Pavlin 52'
    • 0:3 Zlatko Zahović 57'
    • 1:3 Savo Milosević 67'
    • 2:3 Ljubinko Drulović 70'
    • 3:3 Savo Milosević 73'
18 czerwca'
  • godz. 18.00, Amsterdam: Słowenia - Hiszpania 1:2 (0:1)
    • 1:0 Raul Gonzales 4'
    • 1:1 Zlatko Zahović 59'
    • 2:1 Joseba Etxeberria 60'
  • godz. 20.45, Liege: Norwegia - Jugosławia 0:1 (0:1)
    • 0:1 Savo Milosević 8'
21 czerwca
  • godz. 18.00, Arnhem: Słowenia - Norwegia 0:0
  • godz. 18.00, Brugia: Jugosławia - Hiszpania 3:4 (1:1)
    • 1:0 Savo Milosević 31'
    • 1:1 Alfonso Perez 39'
    • 2:1 Dejan Govedarica 50'
    • 2:2 Pedro Munitis 51'
    • 3:2 Slobodan Komljenović 74'
    • 3:3 Gaizka Mendieta 89' (rzut karny)
    • 3:4 Alfonso Perez 90'
Ms. Kraj Mecze Pkt. Zw. Rem. Por. Bramki
1. Hiszpania 3 6 2 0 1 6:5
2. Jugosławia 3 4 1 1 1 7:7
3. Norwegia 3 4 1 1 1 1:1
4. Słowenia 3 2 0 2 1 4:5

Grupa D

11 czerwca
  • godz. 18.00, Brugia: Francja - Dania 3:0 (1:0)
    • 1:0 Laurent Blanc 16'
    • 2:0 Thierry Henry 65'
    • 3:0 Sylvain Wiltord 90'
  • godz. 20.45, Amsterdam: Holandia - Czechy 1:0 (0:0)
    • 1:0 Frank De Boer 89' (rzut karny)
16 czerwca
  • godz. 18.00, Brugia: Czechy - Francja 1:2 (1:1)
    • 0:1 Thierry Henry 7'
    • 1:1 Karel Poborsky 35' (rzut karny)
    • 1:2 Youri Djorkaeff 60'
  • godz. 20.45, Rotterdam: Dania - Holandia 0:3 (0:0)
21 czerwca
  • godz. 20.45, Liege: Dania - Czechy 0:2 (0:0)
    • 0:1 Vladimir Smicer 64'
    • 0:2 Vladimir Smicer 67'
  • godz. 20.45, Amsterdam: Francja - Holandia 2:3 (2:1)
    • 1:0 Christhope Dugarry 8'
    • 1:1 Patrick Kluivert 14'
    • 2:1 David Trezeguet 30'
    • 2:2 Frank De Boer 51'
    • 3:2 Boudewiin Zenden 59'
Ms. Kraj Mecze Pkt. Zw. Rem. Por. Bramki
1. Holandia 3 9 3 0 0 7:2
2. Francja 3 6 2 0 1 7:4
3. Czechy 3 3 1 0 2 3:3
4. Dania 3 0 0 0 3 0:8

Ćwierćfinały

24 czerwca
  • godz. 18.00, Amsterdam: Portugalia - Turcja 2:0 (1:0)
    • 1:0 Nuno Gomes 44'
    • 2:0 Nuno Gomes 56'
  • godz. 20.00, Bruksela: Włochy - Rumunia 2:0 (2:0)
    • 1:0 Francesco Totti 33'
    • 2:0 Filippo Inzaghi 43'
25 czerwca
  • godz. 18.00, Rotterdam: Holandia - Jugosławia 6:1 (2:0)
26 czerwca
  • godz. 20.45, Brugia: Hiszpania - Francja 1:2 (1:2)
    • 0:1 Zinedine Zidane 33'
    • 1:1 Gaizka Mendieta 38' (rzut karny)
    • 1:2 Youri Djorkaeff 44'

Półfinały

28 czerwca
29 czerwca
  • godz. 18.00, Amsterdam: Włochy - Holandia 0:0 (rzuty karne 3:1)
    • 1:0 Ligi Di Biagio
    • 1:0 Frank De Boer (strzał obroniony)
    • 2:0 Gianluca Pessotto
    • 2:0 Jaap Stam (strzał ponad bramką)
    • 3:0 Francesco Totti
    • 3:1 Patrick Kluivert
    • 3:1 Paolo Maldini (strzał obroniony)
    • 3:1 Paul Bosvelt (strzał obroniony)

Finał

2 lipca
  • godz. 20.00, Rotterdam: Francja - Włochy 2:1 (0:0)
    • 0:1 Marco Delvecchio 55'
    • 1:1 Sylvain Wiltord 90'
    • 2:1 David Trezeguet 103'

Strzelcy

  • 5 goli:
  • 4 gole:
    • Nuno Gomes (Portugalia)
  • 3 gole:
    • Sergio Conceicao (Portugalia)
    • Thierry Henry (Francja)
    • Zlatko Zahović (Słowenia)
  • 2 gole:
    • Frank De Boer (Holandia)
    • Youri Djorkaeff (Francja)
    • Hakan Sukur (Turcja)
    • Filippo Inzaghi (Włochy)
    • Gaizka Mendieta (Hiszpania)
    • Marc Overmars (Holandia)
    • Alfonso Perez (Hiszpania)
    • Alan Shearer (Anglia)
    • Vladimir Smicer (Czechy)
    • Francesco Totti (Włochy)
    • Boudewijn Zenden (Holandia)
    • Zinedine Zidane (Francja)
  • 1 gol:
    • Laurent Blanc (Francja)
    • Cristian Chivu (Rumunia)
    • Antonio Conte (Włochy)
    • Costinha (Portugalia)
    • Ronald De Boer (Holandia)
    • Alessandro Del Piero (Włochy)
    • Marco Delvecchio (Włochy)
    • Luigi Di Biagio (Włochy)
    • Ljubinko Drulović (Jugosławia)
    • Christophe Dugarry (Francja)
    • Joseba Etxeberria (Hiszpania)
    • Luis Figo (Portugalia)
    • Stefano Fiore (Włochy)
    • Viorel Ganea (Rumunia)
    • Bart Goor (Belgia)
    • Dejan Govedarica (Jugosławia)
    • Steffen Iversen (Norwegia)
    • Joao Pinto (Portugalia)
    • Slobodan Komljenović (Jugosławia)
    • Henrik Larsson (Szwecja)
    • Steve McManman (Anglia)
    • Johan Mjaellby (Szwecja)
    • Viorel Moldovan (Rumunia)
    • Emile Mpenza (Belgia)
    • Pedro Munitis (Hiszpania)
    • Dorinel Munteanu (Rumunia)
    • Okan Buruk (Turcja)
    • Michael Oven (Anglia)
    • Miran Pavlin (Słowenia)
    • Karel Poborsky (Czechy)
    • Raul Gonazles (Hiszpania)
    • Paul Scholes (Anglia)
    • Mehmet Scholl (Niemcy)
    • David Trezeguet (Francja)
    • Sylvain Wiltord (Francja)
  • gol samobójczy:
    • Dejan Govedarica (Jugosławia)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.