Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1982 roku odbyły się w Hiszpanii. W finale reprezentacja Włoch pokonała RFN 3:1. Zdobywając ten tytuł po raz trzeci (wcześniej w 1934 i 1938) Włochy zrównały się w ilości zwycięstw w tej imprezie z Brazylią.
Były to pierwsze MŚ na których wystąpiły 24 zespoły. Wpływ na to miał rozwój środków masoego przekazu. Dzięki temu większe szanse na występ uzyskały zespoły spoza Europy i Ameryki Płd. Zespół reprezentacji Polski zakwalifikował się do rozgrywek jednak stan wojenny wprowadzony na pół roku przed rozpoczęciem turnieju mógł źle wpłynąć na piłkarzy. Tak też było dwa bezbramkowe remisy z Włochami i Kamerunem nie wróżyły nic dobrego. Jednak Polacy dali popis gry w meczu ostatniej szansy gromiąć Peru 5:1.
Dzięki temu awansowali z 1. miejsca do II fazy MŚ. Tu grali już koncertowo najpierw zwycięstwo nad Belgią i pamiętny hat-trick Zbigniewa Bońka. Potem bezbramkowy remis ze Związkiem Radzieckim dały awans do półfinału MŚ. Jednak w półfinale Polska nie sprostała drużynie Włoch ulegając jej 0:2. Przez to nasza drużyna mogła zagrać tylko w małym finale. W którym po pasjonującym meczu pokonali Francję 3:2.

Przebieg MŚ

Runda I Grupa A:
  • 14.06.82 Vigo Włochy-Polska 0:0
Polska w składzie: Młynarczyk - Janas, Jałocha, Żmuda kapitan, Majewski - Matysik, Iwan (72 Kusto), Buncol, Lato - Smolarek, Boniek
  • 15.06.82 La Coruna Kamerun-Peru 0:0
  • 18.06.82 Vigo Włochy-Peru 1:1 Conti 18/Ruben Diaz 84
  • 19.06.82 La Coruna Kamerun-Polska 0:0 Polska w składzie: Młynarczyk - Janas, Jałocha, Żmuda kapitan, Majewski - Buncol, Iwan (27 Szarmach), Pałasz ŻK (67 Kusto) - Lato, Boniek, Smolarek
  • 22.06.82 Polska-Peru 5:1
Królem strzelców został Włoch Paolo Rossi, który strzelił 6 goli
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.