Minos - król Krety według mitologii greckiej. Był synem Zeusa i Europy, zaś ojcem między innymi Ariadny i Androgeusza.
Według podań był potężnym i zdolnym władcą, który sprawił, że Kreta niepodzielnie panowała w tej części Morza Śródziemnego. Miał ukrócić piractwo i doprowadzić do rozkwitu handlu między państwami greckimi.
Żona Minosa, Pazifae urodziła Minotaura, potwora o ciele człowieka i głowie byka. Zamieszkiwał on labirynt, zbudowany z polecenia Minosa przez Dedala. W wyniku wojen prowadzonych przez Minosa, Ateny i Megara musiały składać Minotaurowi doroczną (według innej wersji co 9 lat) ofiarę z 7 młodzieńców i panien.
Po śmierci Minos został sędzią w Hadesie.
Nie jest do końca zbadane, czy Minos to imię, czy też wyraz ten oznaczał na Krecie słowo "król".
Od Minosa pochodzi pojęcie kultury minojskiej.
Zobacz też
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.