Milton Hyland Erickson (ur. 1901 - zm. 25 marca 1980), amerykański psychiatra i psychoterapeuta, który specjalizował się w hipnoterapii.
Był prezesem i założycielem Amerykańskiego Towarzystwa Hipnozy Klinicznej, prowadził wykłady i organizował seminaria. Cieszył się sławą jako wrażliwy i efektywny psychoterapeuta. Prowadził bardzo wnikliwe i dokładne obserwacje zachowań niewerbalnych swoich pajentów. Cierpiał na polio, był sparaliżowany, ale pełen pogody ducha.
Język Miltona Ericksona obfitował w mylące zwroty, dwuznaczności, zmiany znaczeń i metafory, by umiejętnie wprowadzić pacjenta w trans i wydobyć z jego podświadomości naturalne skojarzenia i siłę do wyleczenia.
Milton Erickson pozostawił po sobie model doskonałej terapii opartej na języku hipnozy i lingwistyce wpływu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.