Midway -
Midway – grupa wysp na Ocenie Spokojnym, leżąca około 450 mil morskich (850 km) od Hawajów o powierzchni 10 km². Terytorium zamorskie USA. Wyspy zamieszkuje 2,5 tys.mieszkańców (1994). Jej głównym zajęciem jest obsługa komunikacji na Pacyfiku.
Odkrył ją, w 1768 roku, francuski kapitan La Pérouse płynący na dwóch fregatach "Boussole" i "Astrolabe", jednak stała się znana dopiero po stu osiemdziesięciu latach. W dniach 4-5 czerwca 1942 roku rozegrała się tam bitwa amerykańskiej floty US Navy i japońskiej Floty Cesarskiej zakończona klęską floty ostatniej, zatrzymującą pasmo zwycięstw japońskich. Utrata japońskiej inicjatywy strategicznej w efekcie walnie przyczyniła się do przegrania wojny. Z tego powodu uważa się tę bitwę za jedną z przełomowych w czasie II wojny światowej.
Więcej o bitwie pod hasłem: Bitwa o Midway.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.