Midas - legendarny władca Frygii w Azji Mniejszej z drugiej połowy VIII wieku p.n.e.; zginął śmiercią samobójczą w czasie najazdu Kimmerów około 690 p.n.e.
W mitach przypisywano mu wyjątkową głupotę. Jedna z opowieści opisuje, jak podstępem pochwycił sylena. W zamian za jego uwolnienie Dionizos obiecał spełnić każde życzenie króla. Władca poprosił, aby każda rzecz, której dotknie, zamieniała się w złoto. Szybko jednak Midas zorientował się, że grozi mu śmierć głodowa. Dionizos powiedział w końcu przerażonemu królowi, jak pozbyć się przeklętego daru - Midas musiał wykąpać się w rzece Paktol, która od tej pory stała się złotonośna.
Midas był także sędzią w zawodach muzycznych między Apollem i Marsjaszem. Ponieważ uznał, iż to Marsjasz grał piękniej, bóg ukarał to oślimi uszami.
Zobacz też
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.