Windows NT to rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych.
System NT działa wielozadaniowo i z wywłaszczeniem. Daje się przenosić na różne architektury procesorów. Jedną lub więcej wersji systemu NT przeniesiono na procesory Intel 386 i nowsze, MIPS R4000, DEC Alpha, PowerPC, Itanium oraz AMD64.
Podstawowe cele systemu to:
  • przenośność
  • bezpieczeństwo
  • częściowa zgodność ze standardem IEEE 1003 interfejsu przenośnego systemu operacyjnego (patrz: POSIX)
  • możliwość korzystania z wielu procesorów
  • rozszerzalność
  • adaptacje międzynarodowe
  • deklarowana zgodność z aplikacjami MS-DOS
W systemie NT zastosowano architekturę mikrojądrową - podobnie jak w systemie Mach (patrz: Jądro systemu operacyjnego), dzięki czemu daną część systemu można ulepszać bez zbytniego naruszania jego innych części. System NT (do wersji 4) nie jest wielodostępnym systemem operacyjnym. Zmienia się to w Windows 2000, XP, a także w Windows Server 2003.
Istnieją dwie wersje systemu NT: stacja robocza Windows NT oraz serwer Windows NT. Obie korzystają z tego samego jądra i kodu systemu operacyjnego, lecz oprogramowanie serwera NT jest skonfigurowane do pracy z aplikacjami typu klient-serwer i może działać jako serwer aplikacji w sieciach lokalnych NetWare i Microsoft. Wersja 4.0 serwera NT zawiera oprogramowanie internetowego serwera WWW oraz interfejs użytkownika systemu Windows 95. W 1996 r. sprzedano więcej licencji serwera NT niż wszystkich licencji różnych wersji systemu Unix. Najnowsza wersja stacji roboczej NT to Windows XP, a wersja serwerowa to Windows Server 2003.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.