To warmińskomazurskim (Pojezierza Iławskiego. Przez miasto przepływa drogi szybkiego ruchu S7 oraz dróg w kierunku obwodu kaliningradzkiego, dzięki czemu można go uznać za ważny węzeł komunikacji lądowej w tym rejonie.
Historia
Miasto założono w końcu staropruskiej osady Pazluk z rozkazu mistrza krzyżackiego Meinhardta z Kwerfurtu. Pierwszymi osadnikami byli wojny trzynastoletniej (pokoju toruńskiego (1466) pozostał pod władaniem krzyżackim.
Województwie śląskim, siedziba powiatu grodzkiego. Około 61 tysięcy mieszkańców. Leży na północny-wschód od Tarnowskich Gór.
Osada po raz pierwszy wzmiankowana w Polsce. Prawa miejskie od 1939 po połączeniu miejscowości Piekary Wielkie i Szarleja w 1934. Po zmianach w podziale administracyjnym Kraju, w skład Piekar Śląskich wchodzi 6 dzielnic. Kozłowa Góra, Piekary (centrum), Szarlej, Brzeziny Śląskie, Dąbrówka Wielka oraz Brzozowice-Kamień
Historia
Ważne daty w historii miasta:
1277 - powstanie pierwszej parafii rzymsko-katoliskiej pw.
Maleńkie miasteczko w powiecie dzierżoniowskim w województwie dolnośląskim u podnóża Gór Sowich w Kotlinie Dzierżoniowskiej, do dzisiaj zachowało układ wsi łańcuchowej, ciągnącej się kilka kilometrów wzdłuż Pieszyckiego Potoku.
Podstawowe informacje
Powierzchnia:63 km²
Ludność:10 428 mieszk. (12/2001)
Gęstość zaludnienia:166 mieszk. /km²
kod TERYT:. . . . .
Numer kierunkowy:0-74
Położenie geograficzne:.
Województwie mazowieckim (powiat garwoliński).
Położenie
Miasto położone jest we wschodniej Polsce, 59 km od Warszawy.
Powierzchnia: 6,85 km².
Liczba mieszkańców: 4 610 (1. 05. 2005).
Prawa miejskie: 1. 01. 1984 r.
Gospodarka
Ośrodek usługowy; fabryka farb i lakierów, wytwórnia sprzętu sportowego i turystycznego; drobny przemysł spożywczy i tartak.
Transport
Duży węzeł kolejowy.
Pilzno powiecie dębickim, w województwie podkarpackim, w Dolinie Dolnej Wisłoki. Około 4,3 tys. mieszkańców. Pierwsze wzmianki na temat Pilzna pochodzą z 1105 roku. W 1354 Pilzno uzyskało prawa miejskie. .
Miasto w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu.
Leży na pograniczu Doliny Nidy i Garbu Pińczowskiego, nad rzeką Nidą, 13 tys. mieszkańców (2000).
Prawa miejskie posiada od 1428.
(niem. Pölitz)— miasto powiatowe w województwie zachodniopomorskim nad Odrą, siedziba Urzędu Miasta i Gminy. Ludność miasta - 34 tys. mieszkańców (2003, 7 miejsce w województwie), powierzchnia 37 km². Do Polic należą także osiedla Mścięcino (od Jasienica (od 1973 r. ). Port pełnomorski (4. pod względem przeładunku w Polsce). Nazwa miasta pochodzi od słowa "pole", niemiecka jest zgermanizowaną formą polskiej.
(dawniej do 1937 Polkwitz, w latach 1937-45 Heerwegen) to województwie dolnośląskim, gmina Polkowice, powiat polkowicki. Dawniej województwo legnickie.
Liczba mieszkańców: 23 tys. (2002)
TOC
Opis
Położenie geograficzne: 51°50 N 16°05 E
Przy trasie E65 (Wzgórz Dalkowskich w kierunku Doliny Szprotawy.
Gospodarka
Handel
Sklepy sieci: Żabka
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Nazwa spółki - sektor - głowna produkcja lub usługa - kraj pochodzenia inwestora
obuwia sportowego - Polska
obuwia - Polska
CCC SP.
To miasto gminne w poludniowo wschodniej Polsce. Słynie z działajacego tu od lat chóru ,,Szczygiełki" i zespołu muzyki dawnej ,,Scholares Minores Pro Musica Antiqua". W Poniatowej w czasach II wojny światowej miescił się obóz zagłady, w którym zginęło kilkadziesiąt tysięcy Żydów.
Edukacja
Wyższa Inżynierska Szkoła Przedsiębiorczości.
To miejscowość położona w powiecie staszowskim w południowo - wschodniej części województwa świętokrzyskiego.
Geografia
Pod względem geograficznym miasto i gmina leży w Małopolsce w Niecce Połanieckiej. Ze wschodu gminę otacza Wisły, z zachodu zaś lasy golejowskie. Krajobraz ukształtował głównie Czarna i Wschodnia.
Historia
Pierwsze ślady osadnictwa człowieka na ziemiach połanieckich datowane są na ok.
Pojezierzu Drawskim w tzw. Szwajcarii Połczyńskiej. Położone w powiecie świdwińskim, województwo zachodniopomorskie. 9 tys. mieszkańców (2000). Kod pocztowy: 78-320.
Historia
Najstarsze wzmianki o Połczynie (wówczas Palupe) pochodzą z Krzyżakami i Brandenburgią. Prawa miejskie uzyskał w roku 1337. Kolejni lokalni władcy związani byli z Brandenburgią (m. in. słynna rodzina Wedlów).
To miasto w województwie opolskim, powiat prudnicki. Miasto jest położone w południowej części województwa nad rzeką Prudnik.
Liczba mieszkańców: 23,7 tys. (2002)
Położenie geograficzne: 50°33N 17°57E
Linki zewnętrzne
[http://www. prudnik. pl/ Strona internetowa Prudnika].
Miasto w województwie wielkopolskim, powiecie kolskim. W herbie miasta dwie wieże, prawa z blankami, lewa ze spiczastym dachem. Około 1700 mieszkańców.
Historia
Pierwszym zapiskiem historycznym wzmiankującym nazwę Przedecz jest papieża Innocentego II z arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Istniejący tam gród drewniano - ziemny został zdobyty przez Krzyżaków w biskupstwa gnieźnieńskiego w prawie magdeburskim) dokonane zostało przez Władysława Jagiełłę w 1420.