Międzymózgowie (diencephalon) - część mózgowia kręgowców zawierająca trzecią komorę mózgu. Po obu stronach zlokalizowane jest wzgórze (thalamus) podzielone na wiele jąder. Do tylnej powierzchni wzgórza przywierają ciała kolankowate (corpora geniculata) zawzgórza (metathalamus). Sklepienie trzeciej komory (nadwzgórze epithalamus) róznicuje sie na narządy szyszynkowe: szyszynkę, narząd przyszyszynkowy, czołowy i ciemieniowy. Dno trzeciej komory (podwzgórze hypothalamus) składa się z części wzrokowej (przysadka, lejek, pasma wzrokowe i ich skrzyżowanie) i sutkowatej. Międzymózgowie położone jest między spoidłem mózgu przednim (commissura cerebri anterior) i tylnym (c. c. posterior).
Ośrodek regulacji metabolizmu. Międzymózgowie otrzymuje informacje czuciowe ze wszystkich układów czuciowych z wyjątkiem węchowego wysyłając połączenia do kory, jąder podstawy i podwzgórza. Odgrywa bardzo istotną rolę w integracji informacji czuciowych i ruchowych. Wzgórze jest podstawowym ośrodkiem czucia powierzchniowego. Narządy szyszynkowe mają funkcję wewnątrzwydzielniczą lub są wrażliwe na światło. Podwzgórze jest nadrzędnym ośrodkiem układu autonomicznego. Przysadka jest między innymi gruczołem dokrewnym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.